Skip Navigation

Schedules

Click on one of the groups listed to view the current schedule...


Acolytes 

March 01, Sunday @ 9:30am - Alison Cook / Hayley Clothier
March 04, Lent Wed @ 7:00pm - Patrick Downie / Blake Crabtree / Timothy Witt
March 08, Sunday @ 9:30am - Isabella Farley / Sage Duerr
March 11, Lent Wed @ 7:00pm - Benjamin Witt / Carson Payne / Mitchell Stephens
March 15, Sunday @ 9:30am - Alexia Gonzales / Cameron Erickson
March 18, Lent Wed @ 7:00pm - Colin Boyles / Corban Boyles / Timothy Witt
March 22, Sunday @ 9:30am – Trace Kucish / Jack Gobrogge
March 25, Lent Wed @ 7:00pm - Patrick Downie / Black Crabtree / Reagan Morrissey
March 29, Sunday @ 9:30am - Mia Mackinnon / Cameron Bennett

April 01, Lent Wed @ 7:00pm - Carson Payne / Mitchell Stephens / Cameron Erickson
April 05, Palm, Sunday @ 9:30am - Jude Morgan / Grayson Williams / Nathan Russ / Bauer Burttschell / Hayley Clothier
April 09, Maundy Thursday @ 7:00pm - Reagan Morrissey / Sam Adams
April 10, Good Friday @ 7:00pm - Naomi Waiser / Solomon Waiser
April 12, Easter, Sunday @ 9:30am - Colin Boyles / Corban Boyles / Joanna Savoie / Emily Cezeaux / Sage Duerr
April 19, Sunday @ 9:30am - Liam Arri / Scarlett Heefner
April 26, Sunday @ 9:30am - Jacob Pampell / Hannah Pampell

May 03, Sunday @ 9:30am - Sam Adams / Carson Payne
May 10, Mother’s Day, Sunday @ 9:30am - August Baughman / Lena Baughman
May 17, Sunday @ 9:30am - Anthony Cooper / Benjamin Witt
May 21, Ascension, Thursday @ 7:00pm - Mitchell Stephens / Cameron Erickson / Timothy Witt
May 24, Sunday @ 9:30am - Alison Cook / Emily Bynum
May 31, Pentecost, Sunday @ 9:30am - Isabella Farley / Sage Duerr / Alexia Gonzales / Trace Kucish / Jack Gobrogge

June 07, Holy Trinity, Sunday @ 9:30am - Mia Mackinnon / Benjamin Witt / Nathan Russ / Hanna Pampell / Jacob Pampell
June 14, Sunday @ 9:30am - Grayson Williams / Emily Cezeaux
June 21, Father’s Day, Sunday @ 9:30am - Liam Arri / Scarlett Heefner
June 28, Sunday @ 9:30am - Joanna Savoie / Bauer Burttschell

July 05, Patriotic Sunday @ 9:30am - Blake Crabtree / Cameron Bennett
July 12, Sunday @ 9:30am - Lena Baughman / August Baughman
July 19, Sunday @ 9:30am - Solomon Waiser / Naomi Waiser
July 26, Sunday @ 9:30am - Colin Boyles / Corban Boyles

August 02, Sunday @ 9:30am - Anthony Cooper / Jude Morgan
August 09, Sunday @ 9:30am - Grayson Williams / Emily Bynum
August 16, Sunday @ 9:30am - Alexia Gonzales / Sage Duerr
August 23, Sunday @ 9:30am - Jack Gobrogge / Isabella Farley
August 30, Sunday @ 9:30am - Alison Cook / Trace Kucish

September 06, Sunday @ 9:30am - Mia Mackinnon / Nathan Russ
September 13, Sunday @ 9:30am - Reagan Morrissey / Jude Morgan
September 20, Sunday @ 9:30am - Hayley Clothier / Solomon Waiser
September 27, Sunday @ 9:30am - Timothy Witt / Cameron Erickson

> Back to the top of schedules


Altar Guild

Putman Team: Ann Putman* / Lona Reeves / Nelda Pampell / Deanie Stephens / Cindy Gobrogge / Beverly Muguerza 

Cochran Team: Glenda Cochran* / Pam Hubbard / Dana Gerard / Sharon Edwards / Diane Guevara / Libby Trevino

Stephens Team: Diana Stephens* / Tara Lehr / Cheryl Erickson / Crystal Copeland / Lauren Boyles / Lydia Mushinski

Moehlman Team: Lorie Moehlman* / Ruth Schmidt / Linda Banes / Laura Fallin / Nell Bitner / Diane Shannon / Cindy Blake

Crabtree Team: Amanda Crabtree* / Debbie Armstrong / Melissa Armstrong / Maria White / Kimberly Eifert / Sarah Morrissey / Allison Symcox / Mary Beth Witt / Alyssa Luna

Worthing Team: Clarissa Worthing* / Kelley Sebesta / Natalie Turney / Amy Adams / Malynda Albright-Tannert / Sharon Rankin / Kristin Ripple

Lunsford Team: Jeanene Lunsford* / Janice Jolley / Lacinda Homfeld / Fenny Valka / Diane White / Betty Downie

Mushinski Team: Barbara Mushinski* / Cheryl Straker / Linda Noack / Lynette Cherington / Karen Schmidt / Sandy Leger

Smithson Team: Pat Smithson* / Debbie Derong / Tracy Dacus / Allie Synnott / Jennifer Krieg

 

Mar 08, Sunday @ 9:30 AM – Barbara Mushinski Team
Mar 22, Sunday @ 9:30 AM – Clarissa Worthing Team

Apr 09, Maundy Thursday @ 7:00 PM – Pat Smithson Team
Apr 12, Easter Sunday @ 9:30 AM – Ann Putman Team / Glenda Cochran Team
Apr 26, Sunday @ 9:30 AM – Jeanene Lunsford Team

May 10, Sunday @ 9:30 AM – Amanda Crabtree Team
May 21, Ascension Thur @ 7:00 PM – Clarissa Worthing Team
May 24, Sunday @ 9:30 AM – Lorie Moehlman Team

June 14, Sunday @ 9:30 AM – Amanda Crabtree Team
June 28, Sunday @ 9:30 AM – Lorie Moehlman Team

July 12, Sunday @ 9:30 AM – Jeanene Lunsford Team
July 26, Sunday @ 9:30 AM – Clarissa Worthing Team

Aug 09, Sunday @ 9:30 AM – Barbara Mushinski Team
Aug 23, Sunday @ 9:30 AM – Pat Smithson Team

Sep 13, Sunday @ 9:30 AM – Glenda Cochran Team
Sep 27, Sunday @ 9:30 AM – Diana Stephens Team

Oct 11, Sunday @ 9:30 AM – Lorie Moehlman Team
 

> Back to the top of schedules


Carts

ADAMS TEAM: Andy Adams / Adam White / Christian White / Jay Mynar
KEMNITZ TEAM: Dirk Kemnitz / Detlef Kemnitz / Mical Renz / Erik Morrissey
PAMPELL TEAM: Jeff Pampell / Andre Lehr / Lyle Schmidt / Kevin Hobart
DOWNIE TEAM: Shaun Downie / Mel Derong 
KRIEGEL TEAM: James Kriegel / Tim Fenneberg / Ed Noble / David Carter
GAVIN TEAM: Pat Gavin / Chris Williams / Keith Huber / John Zientek
GERARD TEAM: Dana Gerard / Lance Gerard / Jason Stephens / Naressa Vezey 

 
 

Mar 01, Sunday @ 9:30 am – Gavin Team
Mar 04, Lent Wed @ 7:00 pm – Gavin Team
Mar 08, Sunday @ 9:30 am – Gerard Team
Mar 11, Lent Wed @ 7:00 pm – Gerard Team
Mar 15, Sunday @ 9:30 am – Adams Team
Mar 18, Lent Wed @ 7:00 pm – Adams Team
Mar 22, Sunday @ 9:30 am – Kemnitz Team
Mar 25, Lent Wed @ 7:00 pm – Kemnitz Team
Mar 29, Sunday @ 9:30 am – Pampell Team

Apr 01, Lent Wed @ 7:00 pm – Pampell Team
Apr 05, Palm Sunday @ 9:30 am – Gerard Team
Apr 09, Maundy Thur @ 7:00 pm – Downie Team
Apr 10, Good Fri Tenebrae @ 7:00 pm – Adams Team
Apr 12, Easter Sunday @ 9:30 am – Gavin Team
Apr 19, Sunday @ 9:30 am – Kriegel Team
Apr 26, Sunday @ 9:30 am – Adams Team

May 03, Sunday @ 9:30 am – Kemnitz Team
May 10, Sunday @ 9:30 am – Pampell Team
May 17, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
May 21, Ascension Thurs – Kriegel Team
May 24, Sunday @ 9:30 am – Gavin Team
May 31, Sunday @ 9:30 am – Gerard Team

June 07, Sunday @ 9:30 am – Kemnitz Team
June 14, Sunday @ 9:30 am – Adams Team
June 21, Sunday @ 9:30 am – Pampell Team
June 28, Sunday @ 9:30 am – Downie Team

July 05, Sunday @ 9:30 am – Kriegel Team
July 12, Sunday @ 9:30 am – Gavin Team
July 19, Sunday @ 9:30 am – Gerard Team
July 26, Sunday @ 9:30 am – Adams Team

Aug 02, Sunday @ 9:30 am – Kemnitz Team
Aug 09, Sunday @ 9:30 am – Pampell Team
Aug 16, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
Aug 23, Sunday @ 9:30 am – Kriegel Team
Aug 30, Sunday @ 9:30 am – Gerard Team

Sep 06, Sunday @ 9:30 am – Gavin Team
Sep 13, Sunday @ 9:30 am – Adams Team
Sep 20, Sunday @ 9:30 am – Kemnitz Team
Sep 27, Sunday @ 9:30 am – Downie Team

Oct 04, Sunday @ 9:30 am – Kriegel Team
Oct 11, Sunday @ 9:30 am – Gerard Team
Oct 18, Sunday @ 9:30 am – Gavin Team
Oct 25, Reformation Sunday @ 9:30 am – Adams Team

Nov 01, All Saints Sunday @ 9:30 am – Kemnitz Team
Nov 08, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
Nov 15, Sunday @ 9:30 am – Pampell Team
Nov 22, Sunday @ 9:30 am – Kriegel Team
Nov 25, Thanksgiving Eve, Wed @ 7:00 pm – Gerard Team
Nov 29, Sunday @ 9:30 am – Gavin Team

Dec 02, Advent Wed @ 7:00 pm –  Gavin Team
Dec 06, Sunday @ 9:30 am – Adams Team
Dec 09, Advent Wed @ 7:00 pm – Adams Team
Dec 13, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
Dec 16, Advent Wed @ 7:00 pm – Downie Team
Dec 20, Sunday @ 9:30 am – Kriegel Team
Dec 24, Christmas Eve, Thurs @ 6:00 pm – Gavin Team
Dec 25, Christmas Day, Friday @ 9:30 am – Gerard Team
Dec 27, Sunday @ 9:30 am – Pampell Team
Dec 31, New Year’s Eve, Thurs @ 7:00 pm – Downie Team

Jan 03, Sunday @ 9:30 am – Kriegel Team
Jan 10, Sunday @ 9:30 am – Adams Team
Jan 17, Sunday @ 9:30 am – Kemnitz Team
Jan 24, Sunday @ 9:30 am – Gavin Team
Jan 31, Sunday @ 9:30 am – Gerard Team


> Back to the top of schedules


Communion Assistants

March – James Kriegel / Alvin Fritsche / Ken Wright / Jeff Musgrove / Dennis Mueller

April – Chuck Hall / Scott Nitsch / Roger Worthing / Bill Cook / Shaun Downie

May – Brad Whiting / Bruce Blake / Glenn Frazier / Lance Gerard / Ken Thompson

June – Alan Fritsche / Mel Derong / James Kriegel / Brian Nitsch / Channing Wood

July – Ken Tomchesson / John Wilbanks / Bo Guevara / Brad Whiting / Aaron White

August – James Kriegel / Alvin Fritsche / Ken Wright / Jeff Musgrove / Dennis Mueller

September – Chuck Hall / Scott Nitsch / Roger Worthing / Bill Cook / Shaun Downie      

October – Brad Whiting / Bruce Blake / Glenn Frazier / Lance Gerard / Ken Thompson

November – Alan Fritsche / Mel Derong / James Kriegel / Brian Nitsch / Channing Wood

December – Ken Tomchesson / John Wilbanks / Bo Guevara / Brad Whiting / Aaron White

2021 January – James Kriegel / Alvin Fritsche / Ken Wright / Jeff Musgrove / Dennis Mueller

February – Chuck Hall / Scott Nitsch / Roger Worthing / Bill Cook / Shaun Downie

March – Brad Whiting / Bruce Blake / Glenn Frazier / Lance Gerard / Ken Thompson

> Back to the top of schedules


Elders

March – James Kriegel / Alvin Fritsche / Ken Wright / Jeff Musgrove

April – Chuck Hall / Scott Nitsch / Roger Worthing / Shaun Downie

May – Brad Whiting / Bruce Blake / Glenn Frazier / Ken Thompson

June – Alan Fritsche / Brian Nitsch / Mel Derong / Channing Wood

July – Ken Tomchesson / John Wilbanks / Bo Guevara / Aaron White

August – James Kriegel / Alvin Fritsche / Ken Wright / Jeff Musgrove

September – Chuck Hall / Scott Nitsch / Roger Worthing / Shaun Downie

October – Brad Whiting / Bruce Blake / Glenn Frazier / Ken Thompson

November – Alan Fritsche / Brian Nitsch / Mel Derong / Channing Wood

December – Ken Tomchesson / John Wilbanks / Bo Guevara / Aaron White

2021 January – James Kriegel / Alvin Fritsche / Ken Wright / Jeff Musgrove

February – Chuck Hall / Scott Nitsch / Roger Worthing / Shaun Downie

March – Brad Whiting / Bruce Blake / Glenn Frazier / Ken Thompson

> Back to the top of schedules


Evangelism

Mar 01, Sunday @ 9:30 am –Team 1 Lee
Mar 04, Lent Wed @ 7:00 pm – Team 1 Lee
Mar 08, Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken
Mar 11, Lent Wed @ 7:00 pm – Team 2 Ken
Mar 15, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James
Mar 18, Lent Wed @ 7:00 pm – Team 3 James
Mar 22, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl
Mar 25, Lent Wed @ 7:00 pm – Team 4 Karl
Mar 29, Sunday @ 9:30 am – Team 5 Al

Apr 01, Lent Wed @ 7:00 pm – Team 5 Al
Apr 05, Palm Sunday @ 9:30 am –Team 1 Lee
Apr 09, Maundy Thur @ 7:00 pm – Team 1 Lee
Apr 10, Good Fri @ 12:00 pm – Team 1 Lee
Apr 10, Good Fri Tenebrae @ 7:00 pm – Team 1 Lee
Apr 12, Easter Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken
Apr 19, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James
Apr 26, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl

May 03, Sunday @ 9:30 am – Team 5 Al
May 10, Sunday @ 9:30 am – Team 1 Lee
May 17, Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken
May 21, Ascension Thurs – Team 2 Ken
May 24, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James
May 31, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl

June 07, Sunday @ 9:30 am – Team 5 Al
June 14, Sunday @ 9:30 am – Team 1 Lee
June 21, Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken
June 28, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James

July 05, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl
July 12, Sunday @ 9:30 am – Team 5 Al
July 19, Sunday @ 9:30 am – Team 1 Lee
July 26, Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken

Aug 02, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James
Aug 09, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl
Aug 16, Sunday @ 9:30 am – Team 5 Al
Aug 23, Sunday @ 9:30 am – Team 1 Lee
Aug 30, Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken

Sep 06, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James
Sep 13, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl
Sep 20, Sunday @ 9:30 am – Team 5 Al
Sep 27, Sunday @ 9:30 am – Team 1 Lee

Oct 04, Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken
Oct 11, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James
Oct 18, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl
Oct 25, Reformation Sunday @ 9:30 am – Team 5 Al

Nov 01, All Saints Sunday @ 9:30 am – Team 1 Lee
Nov 08, Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken
Nov 15, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James
Nov 22, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl
Nov 25, Thanksgiving Eve, Wed @ 7:00 pm – Team 4 Karl
Nov 26, Thanksgiving Day @ 9:30 am – Team 4 Karl
Nov 29, Sunday @ 9:30 am – Team 5 Al

Dec 02, Advent Wed @ 7:00 pm – Team 5 Al
Dec 06, Sunday @ 9:30 am – Team 1 Lee
Dec 09, Advent Wed @ 7:00 pm – Team 1 Lee
Dec 13, Sunday @ 9:30 am – Team 2 Ken
Dec 16, Advent Wed @ 7:00 pm – Team 2 Ken
Dec 20, Sunday @ 9:30 am – Team 3 James
Dec 24, Christmas Eve, Thurs @ 6:00 pm – Team 3 James
Dec 25, Christmas Day, Friday @ 9:30 am – Team 3 James
Dec 27, Sunday @ 9:30 am – Team 4 Karl
Dec 31, New Year’s Eve, Thurs @ 7:00 pm – Team 4 Karl


Greeters

Mar 01, Sunday @ 9:30 am – 
Mar 04, Lent Wed @ 7:00 pm – Ken & Terry Tomchesson
Mar 08, Sunday @ 9:30 am – Don & Helen Borgstedte
Mar 11, Lent Wed @ 7:00 pm – Diane & Detlef Kemnitz
Mar 15, Sunday @ 9:30 am – David & Nancy Carter
Mar 18, Lent Wed @ 7:00 pm – Andre & Tara Lehr 
Mar 22, Sunday @ 9:30 am – Carol Marx / Marlene Domann
Mar 25, Lent Wed @ 7:00 pm – Ken & Terry Tomchesson
Mar 29, Sunday @ 9:30 am – Gary & Ruth Schmidt

Apr 01, Lent Wed @ 7:00 pm – 
Apr 05, Palm Sunday @ 9:30 am – Ray Hobratsch / Ethelene Marshall
Apr 09, Maundy Thur @ 7:00 pm – 
Apr 10, Good Fri @ 12:00 pm – 
Apr 10, Good Fri Tenebrae @ 7:00 pm – 
Apr 12, Easter Sunday @ 9:30 am – Ken & Terry Tomchesson / Steph Savoie / Vicki Nitsch
Apr 19, Sunday @ 9:30 am – 
Apr 26, Sunday @ 9:30 am – 

May 03, Sunday @ 9:30 am – 
May 10, Sunday @ 9:30 am – 
May 17, Sunday @ 9:30 am – 
May 21, Ascension Thurs – 
May 24, Sunday @ 9:30 am – 
May 31, Sunday @ 9:30 am – 

June 07, Sunday @ 9:30 am – 
June 14, Sunday @ 9:30 am – 
June 21, Sunday @ 9:30 am – 
June 28, Sunday @ 9:30 am – 

July 05, Sunday @ 9:30 am – 
July 12, Sunday @ 9:30 am – 
July 19, Sunday @ 9:30 am – 
July 26, Sunday @ 9:30 am – 

Aug 02, Sunday @ 9:30 am – 
Aug 09, Sunday @ 9:30 am – 
Aug 16, Sunday @ 9:30 am – 
Aug 23, Sunday @ 9:30 am – 
Aug 30, Sunday @ 9:30 am – 

Sep 06, Sunday @ 9:30 am – 
Sep 13, Sunday @ 9:30 am – 
Sep 20, Sunday @ 9:30 am – 
Sep 27, Sunday @ 9:30 am – 

Oct 04, Sunday @ 9:30 am – 
Oct 11, Sunday @ 9:30 am – 
Oct 18, Sunday @ 9:30 am – 
Oct 25, Reformation Sunday @ 9:30 am – 

Nov 01, All Saints Sunday @ 9:30 am – 
Nov 08, Sunday @ 9:30 am – 
Nov 15, Sunday @ 9:30 am – 
Nov 22, Sunday @ 9:30 am – 
Nov 25, Thanksgiving Eve, Wed @ 7:00 pm – 
Nov 26, Thanksgiving Day @ 9:30 am – 
Nov 29, Sunday @ 9:30 am – 

Dec 02, Advent Wed @ 7:00 pm – 
Dec 06, Sunday @ 9:30 am – 
Dec 09, Advent Wed @ 7:00 pm – 
Dec 13, Sunday @ 9:30 am – 
Dec 16, Advent Wed @ 7:00 pm – 
Dec 20, Sunday @ 9:30 am – 
Dec 24, Christmas Eve, Thurs @ 6:00 pm – 
Dec 25, Christmas Day, Friday @ 9:30 am – 
Dec 27, Sunday @ 9:30 am – 
Dec 31, New Year’s Eve, Thurs @ 7:00 pm – 

> Back to the top of schedules


Music Ministry

Mar 01, Sunday @ 9:30 am – 
Mar 04, Lent Wed @ 7:00 pm – Laudate
Mar 08, Sunday @ 9:30 am – Jubilate Choir
Mar 11, Lent Wed @ 7:00 pm – JW & Corban Boyles
Mar 15, Sunday @ 9:30 am – 
Mar 18, Lent Wed @ 7:00 pm – Laudate
Mar 22, Sunday @ 9:30 am – Jubilate Choir
Mar 25, Lent Wed @ 7:00 pm – Laudate
Mar 29, Sunday @ 9:30 am – Both School Choirs

Apr 01, Lent Wed @ 7:00 pm – Laudate
Apr 05, Palm Sunday @ 9:30 am – Jubilate Choir / Carillon Ringers
Apr 09, Maundy Thur @ 7:00 pm – Jubilate Choir / Carillon Ringers
Apr 10, Good Fri Tenebrae @ 7:00 pm – Jubilate Choir
Apr 12, Easter Sunday @ 9:30 am – Jubilate Choir / Carillon Ringers / Arpeggio
Apr 19, Sunday @ 9:30 am – 
Apr 26, Sunday @ 9:30 am – 

May 03, Sunday @ 9:30 am – 
May 10, Sunday @ 9:30 am – 
May 17, Sunday @ 9:30 am – 
May 21, Ascension Thurs @ 7:00 PM – 
May 24, Sunday @ 9:30 am – 
May 31, Sunday @ 9:30 am – 

June 07, Sunday @ 9:30 am – 
June 14, Sunday @ 9:30 am – 
June 21, Sunday @ 9:30 am – 
June 28, Sunday @ 9:30 am – 

July 05, Sunday @ 9:30 am – 
July 12, Sunday @ 9:30 am – 
July 19, Sunday @ 9:30 am – 
July 26, Sunday @ 9:30 am – 

Sep 06, Sunday @ 9:30 am – 
Sep 13, Sunday @ 9:30 am – 
Sep 20, Sunday @ 9:30 am – 
Sep 27, Sunday @ 9:30 am – 

Oct 04, Sunday @ 9:30 am – 
Oct 11, Sunday @ 9:30 am – 
Oct 18, Sunday @ 9:30 am – 
Oct 25, Reformation Sunday @ 9:30 am – 

Nov 01, All Saints Sunday @ 9:30 am – 
Nov 08, Sunday @ 9:30 am – 
Nov 15, Sunday @ 9:30 am – 
Nov 22, Sunday @ 9:30 am – 
Nov 25, Thanksgiving Eve, Wed @ 7:00 pm – 
Nov 26, Thanksgiving Day @ 9:30 am – 
Nov 29, Sunday @ 9:30 am – 

Dec 02, Advent Wed @ 7:00 pm – 
Dec 06, Sunday @ 9:30 am – 
Dec 09, Advent Wed @ 7:00 pm – 
Dec 13, Sunday @ 9:30 am – 
Dec 16, Advent Wed @ 7:00 pm – 
Dec 20, Sunday @ 9:30 am – 
Dec 24, Christmas Eve, Thurs @ 6:00 pm – 
Dec 25, Christmas Day, Friday @ 9:30 am – 
Dec 27, Sunday @ 9:30 am – 
Dec 31, New Year’s Eve, Thurs @ 7:00 pm – 

> Back to the top of schedules


Sound

Mar 01, Sunday @ 9:30 am – Greenwood
Mar 04, Lent Wed @ 7:00 pm – J. Wilbanks
Mar 08, Sunday @ 9:30 am – Blake
Mar 11, Lent Wed @ 7:00 pm – Whiting
Mar 15, Sunday @ 9:30 am – Tannert
Mar 18, Lent Wed @ 7:00 pm – T. Wilbanks
Mar 22, Sunday @ 9:30 am – Witt
Mar 25, Lent Wed @ 7:00 pm – Greenwood
Mar 29, Sunday @ 9:30 am – J. Wilbanks

Apr 01, Lent Wed @ 7:00 pm – Blake
Apr 05, Palm Sunday @ 9:30 am – Tannert
Apr 09, Maundy Thur @ 7:00 pm – Whiting
Apr 10, Good Fri @ 12:00 pm – T. Wilbanks
Apr 10, Good Fri Tenebrae @ 7:00 pm – T. Wilbanks
Apr 12, Easter Sunday @ 9:30 am – Witt
Apr 19, Sunday @ 9:30 am – Greenwood
Apr 26, Sunday @ 9:30 am – J. Wilbanks

May 03, Sunday @ 9:30 am – Blake
May 10, Sunday @ 9:30 am – Tannert
May 17, Sunday @ 9:30 am – Whiting
May 21, Ascension Thurs – T. Wilbanks
May 24, Sunday @ 9:30 am – Witt
May 31, Sunday @ 9:30 am – Greenwood

June 07, Sunday @ 9:30 am – J. Wilbanks
June 14, Sunday @ 9:30 am – Blake
June 21, Sunday @ 9:30 am – Tannert
June 28, Sunday @ 9:30 am – Greenwood

July 05, Sunday @ 9:30 am – Whiting
July 12, Sunday @ 9:30 am – T. Wilbanks
July 19, Sunday @ 9:30 am – Witt
July 26, Sunday @ 9:30 am – Greenwood

Aug 02, Sunday @ 9:30 am – J. Wilbanks
Aug 09, Sunday @ 9:30 am – Blake
Aug 16, Sunday @ 9:30 am – Tannert
Aug 23, Sunday @ 9:30 am – Whiting
Aug 30, Sunday @ 9:30 am – T. Wilbanks

Sep 06, Sunday @ 9:30 am – Witt
Sep 13, Sunday @ 9:30 am – Greenwood
Sep 20, Sunday @ 9:30 am – J. Wilbanks
Sep 27, Sunday @ 9:30 am – Blake

Oct 04, Sunday @ 9:30 am – Tannert
Oct 11, Sunday @ 9:30 am – Whiting
Oct 18, Sunday @ 9:30 am – T. Wilbanks
Oct 25, Reformation Sunday @ 9:30 am – Witt

Nov 01, All Saints Sunday @ 9:30 am – Greenwood
Nov 08, Sunday @ 9:30 am – J. Wilbanks
Nov 15, Sunday @ 9:30 am – Blake
Nov 22, Sunday @ 9:30 am – Tannert
Nov 25, Thanksgiving Eve, Wed @ 7:00 pm – Whiting
Nov 26, Thanksgiving Day @ 9:30 am – T. Wilbanks
Nov 29, Sunday @ 9:30 am – Witt

Dec 02, Advent Wed @ 7:00 pm – Greenwood
Dec 06, Sunday @ 9:30 am – J. Wilbanks
Dec 09, Advent Wed @ 7:00 pm – Blake
Dec 13, Sunday @ 9:30 am – Tannert
Dec 16, Advent Wed @ 7:00 pm – Whiting
Dec 20, Sunday @ 9:30 am – T. Wilbanks
Dec 24, Christmas Eve, Thurs @ 6:00 pm – Blake
Dec 25, Christmas Day, Friday @ 9:30 am – J. Wilbanks
Dec 27, Sunday @ 9:30 am – Tannert
Dec 31, New Year’s Eve, Thurs @ 7:00 pm – Witt

> Back to the top of schedules


Ushers

LEHR TEAM: Drew Cook / Andre Lehr / Jackson Lehr / Terry Moore / Dean Mushinski / Jeff Pampell / Mical Renz / Chad Symcox / Ken Tomchesson / Christian White

HALL TEAM: Paul Crabtree / Mark Dacus / Buddy Domann / Chuck Hall / Doug Hillegeist / Trevor Holman / Melvin Miller / Robert Noack / Seeton Pollock / Kevin Straker 

DOWNIE: Norman Adams / George Boerger / Shaun Downie / Bob Fehrenkamp / Tim Fenneberg / Kevin Hobart / Gene Kunkel / David Marburger / Jim Nitsch / Scott Nitsch / Channing Wood / Bob Wottrich

SCHOPPE: Bruce Blake / Steve Caka / Kevin Clothier / Mel Derong / Glenn Frazier / Lance Gerard / Kurby Hackemack / Gerald Hooper / Michael Kettler / James Kriegel / William Lierbo / David McCaleb / Paul Proske / Ben Schoppe / Brad Whiting / Ken Wright / John Zientek / Gene Zoch

 

Mar 01, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
Mar 04, Lent Wed @ 7:00 pm – Downie Team
Mar 08, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
Mar 11, Lent Wed @ 7:00 pm – Schoppe Team
Mar 15, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team
Mar 18, Lent Wed @ 7:00 pm – Lehr Team
Mar 22, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
Mar 25, Lent Wed @ 7:00 pm – Hall Team
Mar 29, Sunday @ 9:30 am – Downie Team

Apr 01, Lent Wed @ 7:00 pm – Downie Team
Apr 05, Palm Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
Apr 09, Maundy Thur @ 7:00 pm – Schoppe Team
Apr 10, Good Fri @ 12:00 pm – Lehr Team
Apr 10, Good Fri Tenebrae @ 7:00 pm – Lehr Team
Apr 12, Easter Sunday @ 9:30 am – Lehr Team
Apr 19, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
Apr 26, Sunday @ 9:30 am – Downie Team

May 03, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
May 10, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team
May 17, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
May 21, Ascension Thurs – Hall Team
May 24, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
May 31, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team

June 07, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team
June 14, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
June 21, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
June 28, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team

July 05, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team
July 12, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
July 19, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
July 26, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team

Aug 02, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team
Aug 09, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
Aug 16, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
Aug 23, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
Aug 30, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team

Sep 06, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
Sep 13, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
Sep 20, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
Sep 27, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team

Oct 04, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
Oct 11, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
Oct 18, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
Oct 25, Reformation Sunday @ 9:30 am – Lehr Team

Nov 01, All Saints Sunday @ 9:30 am – Hall Team
Nov 08, Sunday @ 9:30 am – Downie Team
Nov 15, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
Nov 22, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team
Nov 25, Thanksgiving Eve, Wed @ 7:00 pm – Lehr Team
Nov 26, Thanksgiving Day @ 9:30 am – Hall Team
Nov 29, Sunday @ 9:30 am – Downie Team

Dec 02, Advent Wed @ 7:00 pm – Downie Team
Dec 06, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
Dec 09, Advent Wed @ 7:00 pm – Schoppe Team
Dec 13, Sunday @ 9:30 am – Lehr Team
Dec 16, Advent Wed @ 7:00 pm – Lehr Team
Dec 20, Sunday @ 9:30 am – Hall Team
Dec 24, Christmas Eve, Thurs @ 6:00 pm – Hall Team
Dec 25, Christmas Day, Friday @ 9:30 am – Downie Team
Dec 27, Sunday @ 9:30 am – Schoppe Team
Dec 31, New Year’s Eve, Thurs @ 7:00 pm – Schoppe Team

 

> Back to the top of schedules

 

COVID-19 UPDATE